Sultantur Nakliyat 

KARAYOLU TAŞIMACILIĞI

Sultantur, 76 adet özmal aracı ve yüzlerce kiralık ve sözleşmeli araçlarıyla karayolu taşımacılığında faaliyet göstermektedir. Sultantur, aşağıdaki ülkelere full taşımacılık servisi sağlamaktadır.

Irak İran
Suriye
Ürdün
Suudi Arabistan
İtalya Fransa Almanya
Hollanda
İngiltere
İspanya Macaristan
Bulgaristan
Yunanistan
Belçika
Avusturya Türkmenistan
Özbekistan
Kazakistan
Tacikistan
Kırgızistan Azerbaycan Gürcistan Ermenistan
Afganistan

Karayolu Taşımacılığının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
Aşağıdaki tabloda karayolu taşımalarının avantaj ve dezavantajları sıralanmıştır. Karayolu taşımacılığının en önemli avantajı düşük miktardaki ürünlerin kısa ve orta mesafelerde esnek ve hızlı bir biçimde taşınmasına olanak vermesidir. Böylece firmalar sipariş bazlı çalışmanın getirmiş olduğu "just in time" teslimatlar yapabilme olanağı sağlamaktadırlar. Ayrıca karayolu taşımalar ile limanlarda yaşanacak bekleme süreleri by-pass edilmekte ve ürünlerin doğrudan müşterilerin depolarına teslimatı sağlanabilmektedir. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine karayolu ile yapılan yüklemelerde alıcılar hızlıca mallarını depolarına alabilmektedir. Karayolunda da ürünler tıpkı denizyolu taşımalarında olduğu gibi güven içerisinde alıcılara ulaştırılabilmektedir.

Karayolu taşımalarının en önemli dezavantajı pahalı taşıma maliyetlerine sahip olmalarıdır. Ayrıca karayolunda taşınabilecek yük miktarı ve ulaşılabilecek maksimum mesafenin sınırlı oluşu da karayolu taşımaların bir diğer dezavantajıdır. Son olarak karayolu taşımaların akreditifli ödemeler ile vesaik mukabilki ödemeler için pek elverişli olmayan yapılarını bir diğer dezavantaj olarak gösterebiliriz.

Avantaj:
Hızlı taşıma olanağı
Müşterinin deposuna kadar kolayca teslimat yapabilme
Güvenli taşıma

Dezavantaj:
Pahalı maliyet
Yalnızca kısa ve orta mesafeli taşımalara uygunluk

Türkiye´nin İhracatında Karayolu Taşımacılığının Rolü Nedir?
Karayolu taşımacılığı Türkiye´nin dış ticaretinin parasal olarak %36,3´lük kısmının taşınmasında tercih edilen taşıma yöntemidir. Türkiye´den karayolu taşımacılığı ile batı yönünde karadan balkan ülkelerine ve ro-ro taşımalarla İtalya üzerinden diğer Avrupa ülkelerine, kuzey-kuzeydoğu yönünde ro-ro taşımaları ile Rusya´nın birçok limanına, karadan ise Gürcistan ve İran´a, güneydoğu yönünde ise karadan orta doğu ülkelerine ihracat yüklerinin ulaştırılması mümkün olmaktadır.